Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Gölge Müşteri Kimdir?
Gölge Müşteri, dolaşmayı, izlemeyi seven, keskin hafızaya sahip bir kişidir. İyi gözlemcidir ve deneyimlerini paylaşmaktan hoşlanır. Hizmet kalitesini ölçme görevini üstlendiğimiz firmaların mağazalarından birini ziyaret ederek gözlemlerde bulunur ve gözlem sonuçlarını yazıya dökerek bize gönderir. Ziyareti sırasında, alışveriş yaparken normalde nasıl davranıyor ise o şekilde davranır. Mağaza çalışanları, O'nun gizli müşteri olduğundan habersizdirler. O da bu gizliliği koruyacak şekilde hareket eder.
Hangi alanlarda Gölge Müşteri Çalışması yapılmakta?
Müşteri ile birebir ilişki içinde olan ve en temel amacı müşteri memnuniyeti olan her işletme gizli müşteri araştırması yaptırmaktadır. Örneğin; Banka / Sigorta şirketleri, Market / Hipermarket / Yapı market, Tekstil / Hazır Giyim / İç Giyim / Mayo / Çorap / Spor giyim / Ayakkabı, Çanta, Alışveriş Merkezleri, Optik / Saat / Aksesuar / Mücevher, Elektronik / Cep telefonu, FMCG, Mobilya / Banyo / Ev Tekstil, Parfümeri / Kozmetik, İnşaat / Emlak , Otel / Tatil köyü, Reklam / PR / Danışmanlık şirketleri, Benzin / Gaz şirketleri, Otomotiv, Restaurant / Fast food / Cafe, Sinema / Tiyatro / Eğlence Merkezleri, Franchise zincirler, Ulaştırma / Toplu Taşıma / Kurye şirketleri, Hastane / Sağlık Kuruluşları, Çağrı Merkezleri, E-Ticaret Hizmetleri, Devlet Kurumları vb. Bu gibi yerlere giden herkes Gölge Müşteri olabilir.
Bu işten ne kadar kazanabilirim?
Gölge Müşteri çalışmalarında genellikle yaptığınız alışveriş ya da aldığınız hizmet bedeli üzerinden, önceden belirlenen bir indirim oranı üzerinden hesaplanan tutar size geri ödenir. Bu oranlar genellikle çok cazip olup %50'lere varabilmektedir. Ziyaretlere o firmanın gerçek müşterileri yönlendirildiğinden, gizli müşteriler zaten yapacakları bir alışverişi çok daha düşük bir harcamayla yaparak bütçelerine katkı sağlamış olurlar. Alışverişin mümkün ya da kolay olmadığı ziyaretlerde (otomobil, konut alımı vb.) ise gizli müşteriye ücret ödenmektedir. Bu ücret, çalışmanın zorluğu, harcanacak zaman, soru formu uzunluğu vb. özelliklere göre belirlenmektedir.
Gölge Müşteri olmak için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekir?
18 yaş üstü kadın, erkek, çalışan, çalışmayan, emekli, öğrenci, ev hanımı vb. herkes Gölge Müşteri olabilir. Burada önemli olan iyi gözlemci olmak, size verilen görev ile ilgili ayrıntıları iyi okumak, size verilen bilgileri başkaları ile paylaşmayacak şekilde güvenilir olmak, size verilen görevde araştırılan hususlarla ile ilgili sorulara doğru şekilde cevap vermek, aldığınız görevi zamanında yerine getirmek ve raporları istenilen zamanda yollamak, iyi yazım diline, kompozisyon yazma becerisine, noktalama işaretlerini doğru kullanabilme özelliklerine sahip olmaktır. Bu çalışmalarda sizinle hep internet üzerinden temas kurulacağı için Internet bağlantısı yapabileceğiniz bilgisayar, modem, e-mail adresi ve bunları kullanabilme becerisi çok önemlidir.
Eğer aldığım görevi yerine getiremez isem ne olur?
Size önerilen görevi kabul etmeyebilirsiniz. Eğer kabul ettiğiniz halde belli sebeplerden dolayı görevi yerine getiremeyecekseniz, ziyaret gününden önce bizi mutlaka arayınız. Bu sayede biz de diğer gizli müşterilerimizi bu ziyeret için yönlendirebiliriz. Eğer ziyareti kabul ettiğiniz halde bize bildirmeden gerçekleştirmez iseniz isminiz Gölge Müşteri listemizden silinecektir.
Zaman, saat, gün sınırlaması var mı?
Hayır. Bu bir yarım günlük iş olduğu gibi, bu görevi öğle tatilinde, işten sonra ya da hafta sonlarında da yapabilirsiniz. Ancak bazı özel projelerde sizden ziyareti özel gün ve saatte gerçekleştirmeniz istenebilir.
Gölge Müşteri olduğumda neler yapmalıyım?
Öncelikle size gönderilen soru formunu ve neler yapmanız gerektiğine ilişkin ayrıntılı dökümanı dikkatle okumanız yeterli olacaktır. Ziyarete başlamadan önce formun ilgili bölümünü okumalısınız ki ziyaret sırasında nelere dikkat etmeniz gerktiğini bilesiniz.

Ziyaret sırasında mümkün olduğunca doğal davranmaya özen gösterin, bunun yanında olabildiğince fazla izlenim edinmeye, konuşmaları ve bunların zamanlamalarını hatırlamaya gayret edin. Personel size nazik şekilde davranmazsa siz soğukkanlılığınızı ve objektifliğinizi muhafaza edin. Personeli kışkırtmak ya da eleştirmek sizin işiniz değil. Bir test ziyaretinde asla şikayetçi olmayın.

Raporlarınızda personel hakkında asla ayrımcı kelime ve tanımlamalar (örn: çok uzun/kısa, aşırı şişman/sıska) kullanmayın. Uygun bir şekilde tanımlamaya dikkat edin. Muhtemelen personel de bu raporları okuyacak ve biz onların hizmetlerini geliştirmek istiyoruz, onları incitmek değil.

Ziyaretlerinizde yanınıza tanıdık, çocuk veya aileden birini almamanızı tavsiye ederiz. Zira ziyaretiniz esnasında mağazada "anne, şimdi biz gölge müşteri miyiz?" diye bağıran bir çocuk sizi deşifre edecektir.

Eleştirel ve objektif olmanız, şirketlerin (bu analizler yoluyla) müşterilerinin memnuniyetini artıracak tedbirleri almalarına yardımcı olacaktır! Size verilen ziyarete ilişkin bilgiler özel nitelikte olup başkalarıyla paylaşılmaması gerekmektedir. Aynı şekilde, gizli müşteri araştırmaları yaptığınızı kimseye söylememelisiniz. Özellikle ziyaret ettiğiniz mağazada gizli müşteri olduğunuzu açığa vurmamalı, bunun anlaşılmasına sebep olacak davranışlardan kaçınmalısınız. Her durumda gizli kalmalısınız. Lütfen çalışmanın amacına uygun davranınız! Size verilen görevlerde ziyaretlerin sizin tarafınızdan yapılması gerekiyor, zira siz binlerce kişilik Gölge Müşteri listemizden bu ziyaret için en uygun özelliklere sahip olduğunuz için seçiliyorsunuz. Yerinize göndermek istediğiniz arkadaşınız bu özellikleri taşımıyor olabilir. Ayrıca, işyerlerinde bulunan kamera sistemleri giriş-çıkış saatlerini kaydetmekte ve raporda yazılan işlemlere ilişkin video kayıtları bulunmaktadır. Dolayısıyla yanlış beyan edilen bilgiler tespit edildiğinde çalışmanız değerlendirilemez ve ödeme yapılamaz !

Doğru şekilde doldurulmuş soru formlarını ziyareti izleyen 24 saat içinde göndermelisiniz. Çok geç gönderilen raporlar bizim için değerini yitirmiş olacak ve bu raporlar kabul edilmeyecektir
Nasıl Gölge Müşteri olabilirim?
Aşağıda bölümde bulunan "Gölge Müşteri Başvuru" formunu eksiksiz doldurup bize gönderdiğiniz takdirde size uygun bir görev çıktığı an sizinle internet üzerinden temasa geçeceğiz.

Öncelikle aşağıdaki küçük testi cevaplayalım.

 • İyi bir gözlemciyim, dikkatliyim
 • Dürüstüm, güvenilirim, doğru bilgi aktarırım
 • Esneğim Uyumluyum
 • Detaycıyım
 • Hafızam kuvvetli
 • Algılamam kuvvetli
 • Gerektiğinde aktör / aktristim
 • Objektifim, tarafsızım
 • Yazı diline hakimim, iyi rapor yazarım
 • Sakinim Verilen zamana uyarım, dakikim
 • Aldığım görevi mutlaka tamamlarım
 • Alışverişi / gezmeyi çok severim
Eğer tanımlamaların en az 8'ine EVET cevabı verdiniz ise GÖLGE MÜŞTERİ olmak için HOŞGELDİNİZ!